top of page

Nasza historia

Historia Plebiscytów na Sportowca i Trenera sięga 1972 roku. Od początku było to wydarzenie organizowane przez instytucje i organizacje sportowe oraz opisywane przez Tygodnik Płocki, jedyną wówczas istniejącą na tym terenie, gazetę lokalną.

 

Dołączyłam do organizatorów w 1994 roku, kiedy przygotowywany był XII Plebiscyt. Można z tego wywnioskować, że jestem najstarszą osobą, która jest ściśle związana z Plebiscytem przez te wszystkie lata.

Plebiscyty organizowane w XX wieku, cieszyły się wielkim zainteresowaniem czytelników, drukowane w Tygodniku Płockim kupony, tysiącami wracały do organizatora imprezy. Potem było liczenie głosów i próba utrzymania wyników w tajemnicy. Rzadko się to udawało

 

Zwieńczeniem Plebiscytu były Bale, wielkie wydarzenia, nie tylko sportowe, także towarzyskie. Znalezienie się wśród osób, które zdobyły zaproszenie, było wyróżnieniem. Na Balach bawili się oczywiście nie tylko sportowcy oraz trenerzy, wówczas także działacze partyjni i sportowi, także śmietanka towarzyska miasta.

Bale, podczas których ogłaszane były wyniki Plebiscytu, a najlepsi i najpopularniejsi otrzymywali puchary, czasem także nagrody pieniężne, przez wiele lat odbywały się w Domu Technika. Największym problemem było zmieszczenie, z roku na rok powiększającej się liczby stolików i wszystkich osób na głównej sali. O Balu krążyły legendy, był wspominany przez kolejne miesiące.

 

Niestety, także po części z powodu zawirowań politycznych, „wykruszenia" się z władz sportowych ludzi wcześniej organizujących Plebiscyty, impreza wypadła z kalendarza wydarzeń na wiele lat.

 

Po przerwie, ponownie zorganizowany został Plebiscyt w 2003 roku. To jakby druga, zupełnie inna edycja imprezy. Nadal czytelnicy wypełniali kupony i wybierali Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów, a Bale, które znowu stały się wydarzeniem towarzyskim, przyciągały mieszkańców Płocka. Obok Tygodnika Płockiego, w organizacji uczestniczyły także inne płockie media, najpierw gazety, potem dołączały lokalne radia, telewizje i portale internetowe.

 

Druga edycja Plebiscytów trwała do 2019 roku, kiedy to wybierani byli sportowcy i trenerzy 2018 roku. W 2017 roku po raz pierwszy w historii, nie było Balu, a nagrodzeni odbierali wyróżnienia w Auli Małachowianki, zaś w 2019 w sali konferencyjnej Orlen Areny. Potem był covid i kolejny Plebiscyt, podobnie jak wiele cyklicznych imprez nie odbył się. Na odrodzenie imprezy trzeba było czekać, na szczęście tylko cztery lata.

 

Trzecia z kolei edycja Plebiscytów ma również szansę zapisać się w historii Płocka. W szerokim gronie, wraz z płockimi mediami, rozpoczęliśmy prace nad Plebiscytem, który ma zostać zwieńczony Balem Mistrzów Sportu, zaplanowanym na 6 kwietnia. Fanfary dla zwycięzców wybrzmią w Restauracji Stadionowa.

 

Zapraszam do wspólnej zabawy, wypełniajcie kupony, można ich wysłać nieograniczoną ilość i głosujcie drogą internetową. To wielka satysfakcja przyczynić się, by nasz ulubiony sportowiec lub trener wygrał rywalizację.

A jeśli okaże się, że kibice chcą oddawać głosy na sportowców i trenerów, to za rok znowu zorganizujemy Plebiscyt. Nie chcemy żeby pierwszy Plebiscyt trzeciej edycji był tylko jednorazowym zrywem, lecz by wydarzenie znowu było cykliczne, a wybieranie Sportowców i Trenerów stało się tradycją.

 

Chcemy, by początek każdego nowego roku, kojarzył się kibicom z Plebiscytem na Sportowca i Trenera.

 

 

Jola Marciniak, dziennikarka Tygodnika Płockiego

PHOTO-2024-03-06-16-46-55.jpg
bottom of page